Högtiden för Gudaföderskan Jungfru Marias insomnande

I söndags firade vi högtiden för Gudaföderskan Jungfru Marias insomnande. Den infaller egentligen 15 augusti varje år, en eftersom det var söndag 14 augusti, genomfördes högtiden på söndagen. Denna högtid firar vi Gudaföderskans bortgång av flera anledningar men två av dem är det att efter att hon insomnat, fördes hennes kropp upp till himlen och begravdes alltså inte på Jorden; samt att hon vid sin bortgång bad sin son och vår Herre Jesus Kristus att de som vädjar till Honom i hennes namn inte skall gå tomhänta i sina böner och vädjan, vilket Han lovade henne. Därför är hon vår främsta advokat och företrädrade i våra böner till Gud – hon är vår främsta förebedjerska som ber för oss. Maria är helig eftersom hon är Gudaföderskan – hon födde Gud! Må hennes böner och välsignelser vara över oss alla.

I samband med denna högtid och gudstjänst hade vi även besök av Ärkediakonen Malfono Isa Garis som kommer från Mor Gabriel kloster i Turabdin. Ärkediakon är den högsta diakongraden innan självaste prästämbetet. Malfono Isa höll även en föreläsning om klostret och situationen i Turabdin och byarna där.